sobota, 27 grudnia 2014

Kamienica Loitzów

Kamienica Loitzów  - jeden z najbardziej znanych i najcenniejszych zabytków Szczecina z epoki późnego gotyku, jeden z niewielu budynków dawnego budownictwa mieszczańskiego w mieście. Kamienica znajduję się przy ul. Kurkowej 1


      Kamienica ta została wybudowana w latach 1546-1547 jako rezydencja rodu Loitzów. Ród ten, to byli szczecińscy patrycjusze, bardzo zamożni obywatele, właściciele domu handlowego, działalność prowadzili na terenie całej Europy. Handlowali zbożem, solą i śledziami. Wiodło im się tak dobrze, że udzielali pożyczek władcom polskim. I tak zaczęły się ich problemy. Pożyczyli bardzo znaczną kwotę polskiemu królowi Zygmuntowi Augustowi, jednak on i inni pożyczkobiorcy nie bardzo poczuwali się w obowiązku do spłaty zadłużenia. Tym sposobem w 1572 r. Loitzowie zbankrutowali. Kamienicę przejęli książęta pomorscy, następnie przeszła w prywatne ręce. W XVIII w. należała do braci Dubendorfów. Jeden z nich był autorem wodociągów prowadzących do fontanny na obecnym placu Orła Białego. Założyli w niej cukiernię zwaną odtąd Dworem Szwajcarskim. Dokonali oni dewastacji kamienicy. Poprzez wykonanie nadbudowy zniszczono ozdobne szczyty, zaś wnętrza pokryte drewnianymi, malowanymi i rzeźbionymi stropami podzielono na małe mieszkania czynszowe. 
W czasie II wojny światowej kamienica jak i cała reszta uległa zniszczeniu. Została odbudowana w 1955 r. Szeroka, otynkowana elewacja i wieża klatki schodowej, dekorowana jest laskowaniem z późnogotyckimi maswerkami. Ukośne okna z wieży zamykają ozdobne łuki kotarowe. Na elewacji frontowej kopia niewielkiej renesansowej płaskorzeźby przedstawiającej "Nawrócenie św. Pawła", ufundowanej w latach 40. XVI w. Prawdopodobnie w związku z przejściem Loitzów na protestantyzm. Oryginał tej płaskorzeźby można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Od roku 1955 r. kamienica jest zajmowana przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych.

Chciałabym jeszcze zdementować jedną plotkę:
Szczecin nie leży nad morzem. 
Najbliższa plaża nadmorska w linii prostej 
oddalona jest od Szczecina o 60 kilometrów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz