poniedziałek, 23 lutego 2015

Kaskada w Centrum Szczecina



  
Kaskada to nie zawsze była Galeria Handlowa, a rzadko kto z mojego pokolenia orientuje się, że ta pierwsza Kaskada powstała w 1889 roku.
Na skrzyżowaniu przy Bismarckstr. 24 obecnych alei Niepodległości i Obrońców Stalinrgadu, jeszcze Niemcy postawili wielofunkcyjny budynek. Mieściły się tam sklepy, kawiarnie, restauracje a nawet mieszkania na wynajem. Po przebudowę w 1929 roku charakter budynku uległ zmianie. Nowy właściciel Otto Ponath otworzył tam kompleks klubowo-rozrywkowy pod nazwą Haus Ponath. jak na tamten czas renowacja tego budynku odbyła się na skalę światową. w efekcie końcowym nieruchomość ozdobiona była reklamami wykonanymi w najwyższej technologii tzw. "Płynnych ogni" - neonów.
Po wojnie lokal funkcjonował pod nazwą Balti Palace do roku 1947. potem otwarto tam Dom Towarowy, na drugim piętrze kawiarnia Centralna, na trzecim restauracja Centralna. Jednak budynek był już w słabej kondycji i mimo dużej popularności w 1957 r. rozpoczęto generalny remont.



Modernizacja trwała 5 lat. Jednak było warto. Powstał największy i najpopularniejszy w Polsce lokal rozrywkowy - Kaskada. Artyści jacy zaszczycili scenę Kaskady to m. in. Czesław Niemen, Ryszard Karczykowski, Farida, Irena Jarocka, Anna German, Ada Rusowicz, Halina Frąckowiak, Stenia Kozłowska, Ałła Pugaczowa, Helena Vondrackova, Anna Jantar, Wojciech Młynarski, Jerzy Połomski. Andrzej i Eliza, Skaldowie, Filipinki i wielu gości zagranicznych.
W 1970 roku sale lokalu zostały nazwane: parter - sala Kapitańska, pierwsze piętro - sala Rondo, drugie - sala Słowiańska, trecie - Pokusa.
 
To był poniedziałek - 27 kwietnia 1981 roku. Jak w każdy poniedziałek w tamtym czasie byłam w przedszkolu przy ul. Staromłyńskiej (po przedszkolu nie ma już śladu), 300 metrów od Kaskady. Do dziś pamiętam jakie czarne było niebo tego ranka, pamiętam panikę wszystkich cioć z przedszkola, nie wiedzieliśmy co się dzieje. A to tak nagle, zupełnie niespodziewanie kończyło się życie tego tak popularnego lokalu.
W pożarze zginęło 14 osób, a wśród nich sześcioro uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie. Podczas pożaru temperatura w otoczeniu była tak wysoka, że na wozach strażackich oddalonych o jakieś 50 metrów łuszczył się lakier, spaleniu uległy również samochody zaparkowane pod Kaskadą.
Przyczyną pożaru było podobno prowizoryczne przerabianie instalacji elektrycznej. Główną odpowiedzialnością za to zdarzenie obarczony został dyrektor Kaskady, gdyż to właśnie na jego zlecenie tak była wykonywana praca konserwatorska.


Budynek zniknął, jednak przez 30 lat przechadzaliśmy się po posadzce, która pozostała z Kaskady.
We wrześniu 2011 roku rozpoczęto budowę obecnej Galerii Kaskada. Przy pracach ziemnych odkryto relikty XVIII wiecznego muru oporowego wału obronnego szczecińskich fortyfikacji. Najlepiej zachowany fragment tego muru przeszedł konserwację i jest wyeksponowany we wnętrzu Galerii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz